Lokalita

Lokalita

LOKALITA

Obec Dolní Albeřice leží v malebném údolí chráněné krajinné oblasti východních Krkonoš. Je částí obce Horní Maršov, ležící ve výšce 640- 1008 m.n.m., jen 12 km vzdálená od Pece pod Sněžkou. Tato jedna z nejvyhledávanějších krkonošských lokalit nabízí bezpočet možností vyžití v každé sezóně a tato nabídka se s rozvojem regionu neustále rozšiřuje. V krásné přírodě malebného Albeřického údolí a jeho okolí naleznete upravené stovky kilometrů sjezdovek a tratí pro lyžování a snowboarding i běžkařské, turistické a cyklistické vysokohorské túry vedoucích na Rýchory a Pomezní Boudy, které doplňují další možnosti pro trávení aktivního odpočinku v okolních městech. Příkladem je oblíbená stezka v korunách stromů v Jánských lázních či malé krasové jeskyně, zříceniny hrádků a zámek.

Obec Horní Maršov a její část Albeřice je všeobecně známá pro svou blízkost horskému středisku Pec pod Sněžkou (12 km) nebo Jánské lázně (9 km), ale i pro vlastní zajímavé okolí a místní možnosti. Dominantou obce je mohutný novogotický kostel, nazývaný taktéž jako „nový“ kostel = kostel nanebevzetí panny Marie. Architektem kostela byl jeden z nejvýznamnějších tehdejších českých architektů Josef Schulz, který projektoval například také Národní divadlo, Národní muzeum či budovu Rudolfina v Praze. Můžete zde také obdivovat nově zrekonstruovaný hrádek Aichelburg s upravenou vycházkovou trasou kolem informačního centra Veselý výlet v Temném dole, kde vám půjčí od hrádku klíč.

V blízkosti rezidence APARTMÁNY ALBEŘICE se nachází též muzeum Vápenka, v I. zóně Krkonošského národního parku.

HISTORIE HORNÍ MARŠOV / ALBEŘICE

HISTORIE HORNÍ MARŠOV / ALBEŘICE

HISTORIE HORNÍ MARŠOV / ALBEŘICE

Dolní Albeřice (německy Nieder Albendorf) je vesnice, část obce Horní Maršov v okrese Trutnov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1297.

TURISTIKA

TURISTIKA

TURISTIKA

Okolí je protkáno množstvím značených turistických cest, které vás zavedou při letní, ale i zimní turistice na nejkrásnější místa Krkonoš. Lze využít i služeb cyklobusu.

V blízkosti se nachází horský hřeben, nazývaný Rýchory, který tvoří hranici mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Mladými Buky a Svobodou nad Úpou. Součástí hřebenu je Dvorský (pra)les, rozléhající se ve výšce 1 000 m. n. m., známý díky svým rozmanitým porostům. Horskou procházku můžete zakončit drobným občerstvením na Rýchorské boudě, odkud budete mít dechberoucí výhledy do širého kraje.

V létě i v zimě určitě doporučujeme navštívit sedačkovou lanovku Velká Úpa - Portášova Bouda, která je součástí skiareálu SkiResort ČERNÁ HORA - PEC. V létě nabízí skvělý výchozí bod pro turistiku a nachází se ve vzdálenosti 12 km. Turisticky atraktivní je celá okolní oblast, ať již po stránce přírodních scenérií, tak i hodnotných turistických památek. K dispozici jsou cyklotrasy i turistické trasy, zahrnující návštěvu Sněžky, Adršpach pískovny či Teplických skal.

LYŽOVÁNÍ A SNOWBOARDING

LYŽOVÁNÍ A SNOWBOARDING

LYŽOVÁNÍ A SNOWBOARDING

V zimě můžete využít v okolí různá lyžařské střediska, jako jsou Jánské lázně, Černá Hora, Pec pod Sněžkou nebo Malá a Velká Úpa. Do těchto středisek lze snadno dojet skibusem. Nejblíže je Lyžařský vlek Horní Albeřice, vhodný pro začátečníky i pokročilé lyžaře, který má přírodní sníh a večerní lyžování či skiareál Herlíkovice.

BĚŽKOVÁNÍ

BĚŽKOVÁNÍ

BĚŽKOVÁNÍ

Obcí Horní Maršov, ke které jsou Dolní Albeřice připojeny, prochází Krkonošská lyžařská cesta - cca 80 km upravovaných tratí spojujících všechna významná střediska od Harrachova na západě až po Malou Úpu a Žacléř na východě s napojením na běžecké trasy do Jizerek a do Polska. Celkově propojuje tato páteřní Krkonošská cesta několik set kilometrů běžeckých tratí.

PLAVÁNÍ A WELLNESS

PLAVÁNÍ A WELLNESS

PLAVÁNÍ A WELLNESS

V létě se můžete vykoupat v jezeře Bukówka či navštívit koupaliště Retro park Sejfy, aquacentrum Jánské Lázně, Trutnov - Pekelský rybník, koupaliště Čistá, koupaliště Petříkovice, aquapark Trutnov, bazén Trutnov, rybník Dolce, aquapark Špindlerův Mlýn.

Najděte, co vás zajímá!

Lyžování, SNB, běžkování
Turistika
Plavání a wellness

Dolní Albeřice 41, Horní Maršov